Yurtdışı Kullanım

Bankkart markalı ve üzerinde Visa / Mastercard logosu bulunan tüm kartlarınız ile yurtdışında güvenli işlem yapabilirsiniz.

Yurtdışında üzerinde Visa ve Mastercard logosu bulunan Bankkart markalı kartlarınız ile bu logoları taşıyan ATM ve POS cihazlarında güvenli işlem yapabilirsiniz.

Üzerinde Troy logosu bulunan Bankkart markalı kartlarınız ile sadece yurtiçinde bulunan ATM ve POS cihazlarında işlem gerçekleştirebilirsiniz. (e-ticaret için sadece yurtiçi sanal işyerlerinde işlem gerçekleştirilebilir.)

  • Yurtdışı kullanımdan doğan borçlarınız hesap özetinize TL olarak yansıtılır. YD harcamalarınız Bankamıza kartlı ödeme kuruluşları tarafından USD cinsinden gönderilmekte olup işlem kaydının bankaya ulaştığı tarihteki Bankamız en yüksek USD döviz kuru esas alınarak TL'ye çevrilerek hesap özetinize yansıtılmaktadır.
  • YD harcamalarınızı TL yerine USD cinsinden ödemek isterseniz, Çağrı Merkezi ve İnternet Şubemiz aracılığıyla yabancı para ekstre seçimini yapabilirsiniz. İşlemin ekstreye USD olarak yansıması isteniyorsa, ekstre tercihi kartın yurtdışında kullanımından önce değiştirilmelidir. Yabancı para ekstre seçmeniz durumunda YD harcamalarınızı son ödeme tarihine kadar USD olarak ödeyebilirsiniz. Son ödeme tarihine kadar ödenmeyen YD harcamalar bir sonraki hesap kesim tarihinde , önceki hesap kesim tarihindeki Bankamız USD döviz satış kuru esas alınarak TL'ye çevrilir ve hesap kesim tarihi baz alınarak bir dönemlik kredi faizi tahakkuk ettirilerek, bir sonraki dönem de TL olarak ekstre edilir.
  • Son ödeme tarihinden sonra yapılan USD ödemelerin yurtdışı kullanımına karşılık gelen kısmı, ödemenin yapıldığı günkü, bankamız Döviz Alış Kuru esas alınarak TL'ye çevrilir ve TL tarafına aktarılan USD borcundan mahsup edilir. Fazla yatırılan kısmı var ise USD alacak bakiye olarak kalır.
  • Uluslararası havayolları vb. Yurtdışı banka ya da yetkili kuruluşa üye olup , T.C. sınırları içerisinde faaliyet gösteren iş yerlerinde yapılacak mal ve hizmet alımlarında, uluslararası kurallar gereğince harcama belgesi TL olsa bile, işlem tutarı kart hamillerinin hesaplarına yurtdışı yapılmış bir işlem gibi USD olarak yansıtılır ve yurtdışı kullanımdan doğan borçların ödemesine ilişkin yukarıda belirtilen esaslar uygulanır.